BRC, GFSI (Global Food Safety Initiative )
    Brc belgesini hangi firmalar almalı ?

    BRC Global Standart, üretim, paketleme, depolama ve güvenli gıda ve tüketim ürünlerinin dağıtımı sağlayacak bir kuruluş tarafından yerine getirilmesi gereken şartları belirten, bahsedilen dört sektörün önde gelen Teknik Standartlarının  bir araya getirilmiş halidir. Başlangıçta British Retail Consortium Birleşik Krallık'ın üyelerinin ihtiyaçlarına yanıt olarak geliştirilen standartlar dünya çapında kullanım kazanmış ve AB, Kuzey Amerika ve daha uzak perakendeciler ve markalı üreticilerin giderek artan sayıya ulaştığı görülmüştür. Bir üçüncü taraf Sertifikasyon Kuruluşları tarafından denetim yoluyla elde edilebilen Global Standartır. BRC Belgelendirmesi, perakendeciler ve tedarikçilerinin yeteneği ve yeterliliği olan markalı üreticilerin güvence metodudur. Perakendeciler ve üreticilerin kendi denetimlerini yürütmeleri için gerekli denetim ihtiyaçlarını ve mali yükünü azaltır.

    Müşteri ürünleri ile ilgili olan BRC Standardının bazı bölümleri genel olarak uygulanabildiği gibi bazı bölümleri ürüne özel uygulanır.
Genel bölümler; imalat, ham madde alımı, hazırlık, geliştirme, paketleme ve depolama alanları, personel alanları, fiziksel, kimyasal ve biyolojik ürün kontaminasyonu(bulaşma) riski, tehlike ve risk yönetim sistemi, ürün dizayn, geliştirme, personel hijyeni ve eğitim BRC Teknik Standardı,  Ambalaj Malzemeleri BRC ve IOP (Ambalajlama Enstitüsü) standardı perakendecilere ve gıda üreticilerine yasal yükümlülüklerini yerine getirme hususunda yardımcı olması amacıyla hazırlamıştır.

    Standart perakendecilere gıda ürünleri için ambalaj tedarik eden firmaların denetlenmesi için genel bir temel oluşturarak tüketicilerin korunmasını sağlamaktadır.

    Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine
adapte etmelidirler.

    Standart; HACCP Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü Süreç Kontrolü, Personel bölümlerinden oluşmaktadır.
BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

1-İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)
2-Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)
3-Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta
4-Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri
5-Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri
6-Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)

Bu kategoride olan tüm zincir halkalarındaki kuruluşlar ve bu kuruluşlara tedarik sağlayan kuruluşlar içindir.
BRC BELGESİ KALİTE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI